ظرفیت ورود سیب آذربایجان‌غربی به بازار ازبکستان


ازبکستان جزء  ۱۰ کشور برتر در تولید انواع میوه و خشکبار می‌باشد و در حال حاضر بیش از ۱۸۰ نوع میوه، خشکبار و سبزیجات به بیش از ۷۰ کشور جهان صادر می‌کند. با این وجود  این روزها سیب های زرد و قرمز ایرانی و چینی در بازار ازبکستان به فراوانی مشاهده می‌شود. موضوع ورود سیب های صادراتی کشورمان در بازار ازبکستان  در یکی از سایت های خبری این کشور نیز بازتاب داشته که به صورت مختصر به آن اشاره می‌شود.
 
“ایران و چین بازار ازبکستان  را با سیب های خود پر کرده اند. تجار و بازرگانان محلی ازبک محصولات خود را به انتظار افزایش نرخ به بازار عرضه نکرده اند.  بر اساس این اطلاعات قیمت عمده فروشی و خرده فروشی یک کیلوگرم سیب ایرانی در بازار عمده فروشی تاشکند حد اکثر ده هزار صوم (هر دلار ۹ هزار ۶۰۰ صوم) می‌باشد و کیفیت خیلی خوب و بالایی در مقایسه با سیب های دیگر در این بازار دارد. به علت اندازه درشت سیب های ایرانی، تقاصا برای این نوع سیب در بازار ازبکستان بالا می‌باشد.
 
واردکنندگان ازبکی سیب ایرانی درصدد هستند که نسبت به واردات سیب زرد که تقاضا و البته قیمت بیشتری دارد، اقدام نمایند. ایران  با صادرات سالانه ۴۰۰ لغایت ۶۰۰ هزار تن سیب در فهرست ده کشور اول صادرکننده سیب در دنیا می‌باشد. بازار عمده صادراتی سیب ایران  نیز کشورهای عراق و افغانستان می‌باشند. همچنین ایران در ابعاد گسترده سیب های خود را به روسیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی و پاکستان  نیز صادر می‌کند.
 
لازم بذکر می‌باشد بر اساس آخرین اصلاحات صورت گرفته در تعرفه‌های گمرگی ازبکستان که در ابتدای سال ۲۰۲۰ اجرایی شده تعرفه واردات سیب ۲۰ درصد تعیین گردیده است. بر اساس قوانین گمرگی این کشور، از کشورهایی که با ازبکستان قرارداد تعرفه ترجیحی ندارند، تعرفه گمرکی دو برابری اخذ می‌گردد. بنابراین برای واردات سیب از ایران تعرفه دو برابری یعنی ۴۰ درصد اخذ می‌گردد. علیرغم وجود این مسئله که منجر به افزایش هزینه صادارت این محصول به ازبکستان شده ولی با توجه به کیفیت و قیمت مناسب سیب ایران امکان حضور پر رنگ تر در بازار این کشور وجود دارد. بر اساس مشاهدات میدانی قیمت خرده فروشی انواع سیب با کیفیت بین ۱۸ تا ۲۵ هزار صوم (متوسط ۲ دلار) می‌باشد./اقتصاد بازار