ای کاش دوباره زندگی برگردد

لحظه‌ای نیست که خبر خودکشی از جای‌جای استان به گوش نرسد، با ترس‌ولرز هر روز صبح به رسانه‌های اجتماعی خبررسان نگاه می‌کنیم، آرزو داریم روزی بیاید که در آن هیچ خبری با “ارزش ” برخورد، درگیری، تصادف، مرگ و خودکشی منتشر نشود، آرزو داریم بازهم برگردیم به همان روزهایی که در دهه‌های پنجاه و شصت، گرچه زندگی سخت بود، انقلاب بود، جنگ بود، اما همیشه امید در چهره مردمانمان موج می‌زد، همه به هم اعتماد داشتند، کسی در فکر آجر کردن نان دیگری نبود، دزدی و اختلاس و رشوه و سوءاستفاده اصلاً هنر نبود، کراهت داشت، زشت بود و بیشتر مردم و مسئولان از آن گریزان و هراسان بودند.
آرزو داریم برگردیم به همان زندگی‌های ساده، به همان خانواده‌های با ۵ و ۶ فرزند و شاید بیشتر، آرزو داریم برگردیم به همان دورانی که بزرگی جایگاه داشت، پدر و مادر، محترم فرزندان بودند، پسران و دختران تا آخرین لحظه زندگی، شأن و حرمت والدین را حفظ می‌کردند، ریش و موی سفید حرمت داشت، مگر بود آن زمان هر روز خبر از خودکشی و دیگر کُشی؟ مگر بود آن زمان، هر روز آگهی ترحیم فلان جوان موتورسوار و راننده و مسافر و امثالهم؟
این روزها اما حالمان هیچ خوب نیست؛ فراز بی فرود اقتصادی، تورم، گرانی، بی‌ارزشی پول، یکه‌تازی بانک‌های ربوی، بیکاری فزاینده، قفل شدن بازارچه‌های مرزی، ناامیدی، بی‌نشاطی مردم، سوت‌وکور شدن شهرها، افزایش اجاره‌ها، افزایش بی‌رویه قیمت مسکن و ماشین و خیلی چیزهای دیگر، بختکی شده و به جان بی‌رمق مردممان افتاده و نمی‌خواهد یقه را رها کند، اصلاً!
درد وقتی گران‌تر می‌شود که نگاهی به آمارهای اخیر خودکشی بیندازیم، غالباً و بیشتر، دختران و سپس پسران زیر ۲۵ سال، یعنی آن‌هایی که هنوز سرد و گرم این زندگی را نچشیده، به کمترین بهانه و بدون کمترین آستانه تحمل، از آن سیرشده و رفته‌اند!
دلایل این ظلم به خویشتن اما بیشتر روح و روان آدمی را می‌آزارد! یکی به خاطر گیر دادن والدین به پوشش، دیگری به‌دلیل نخریدن فلان مارک گوشی، آن‌یکی به‌دلیل خیانت در دوستی و قص علی‌هذا… فرزندان این آب‌وخاک جان خویش را چه ارزان به ثمن بخس می‌فروشند و کوس رحلت می‌نوازند و این هر روز بیش از روز قبل است و باید چاره‌ای اندیشه کرد، شکاف بین نسلی وحشتناک در حال گسترش بوده و نگاهداشت صحیح فرزندان و جوانان برای والدین، به‌غایت سخت و دشوار!
ما را چه شده که چنین ملت افسرده و غمگین و دل‌نازکی شده‌ایم! ما را چه شده که تحمل سالمندمان را نداریم و با غل و زنجیر، آرامش می‌کنیم، آرام که چه عرض کنم خود را به‌غفلت زده‌ایم، اسیرش کرده‌ایم! ما را چه شده که ماه‌هاست فراموش کرده‌ایم به پدر یا مادر پیرمان که در فلان خانه سالمندان منتظر فرشته موت است سر بزنیم و کلی افتخار می‌کنیم به خود؛ چراکه در سرایی غیرانتفاعی و با هزینه بالا و امکانات بهتر، وی را در صف انتظار مرگ تنها گذاشته‌ایم و رفته‌ایم سراغ زندگی خود! وقتی مسافر مرگی چه فرق می‌کند با فرست کلاس (First Class) بروی یا پروازی معمولی!
ای‌کاش دوباره شادی بازگردد، غم برود، مردم بخندند، بازار کار کند، مردم اعتماد کنند، زندگی لبخند بزند بر همه و جوانان هرگز ناامید نشوند. ای‌کاش!